خانه » مقالات آموزشی » استرس » با شادی زندگی کنید
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

با شادی زندگی کنید

آرامش

دیدن شگفتی‌های جهان، یک عامل بازدارنده برای خشونت است. هنگامی که چیزی به نظر شما زیبا، شگفت‌انگیز و با نشاط می‌آید، بسیار سخت می‌توانید در مورد آن خشونت به خرج دهید. در واقع، بزرگ‌ترین ناامیدی ناشی از جنگ، نابودی پاکی، زیبایی و شادی است. شادی برای زندگی ما آرامش را به ارمغان می‌آورد، زیرا در این حالت همه چیز در جهان زیبا به نظر می‌رسد.

به دست خود حق شاد بودن را از خود نگیرید. تصور نکنید اینکه شاد هستید، یعنی فرد کم‌ارزشی هستید. به اینکه مردم درباره‌ی شما چه فکری می‌کنند، اهمیت ندهید و نگران این نباشید که ممکن است پس از پایان شادی چیز ترسناکی به دنبال آن بیاید. اینها افکار منفی هستند که می‌توانند شما را از دستیابی به شادی در زندگی محروم کنند. این افکار را از خود دور کنید.
آنچه را دوست دارید، انجام دهید. زندگی فقط کار نیست. شغلی که دارید باید امرار معاش شما را تضمین کند، نه اینکه شما را از تحقق آرزوهای‌تان باز دارد. تیک نات هان (راهب بودایی) می‌گوید: «شغلی را انتخاب نکنید که به انسان و طبیعت لطمه وارد کند. در مشاغلی که فرصت زندگی را از دیگران می‌گیرند سرمایه‌گذاری نکنید. شغلی را انتخاب کنید که آرمان‌های شفیقانه‌ی شما را تحقق بخشد.» بررسی کنید که تا چه اندازه به این توصیه نزدیک هستید و به دنبال کاری باشید که آرامش را به زندگی شما بیاورد.

این جمله‌ی گاندی معنای عمیقی دارد؛ در واقع نوعی فراخوان برای برخاستن و عمل کردن است. راه‌های متعددی برای به وجود آوردن تغییرات آرامش‌بخش وجود دارد؛ از آن نوع تغییراتی که دوست دارید در جهان اتفاق بیفتد.

خودتان را تغییر دهید. خشونت ابتدا به‌عنوان یک راه‌حل آغاز می‌شود و سرانجام به جایی می‌رسد که اگر بخواهید هم نمی‌توانید آن را متوقف کنید. تلاش برای صدمه نزدن به موجودات زنده و داشتن زندگی مسالمت‌آمیز ابتدا باید در شما تغییر ایجاد کند و سپس جهان را تغییر دهد.
اجازه دهید دیگران در کنار شما راحت باشند. اطرافیان‌تان را دقیقا برای آنچه هستند دوست بدارید. کاری کنید تا در برابر شما خودشان باشند و نقاب به چهره نزنند. این‌گونه دوستان بیشتری خواهید یافت و دوستانی که دارید نیز به شما احترام بیشتری خواهند گذاشت.
در برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز شرکت کنید.
با دیگران در مورد دیدگاه‌شان نسبت به صلح و آرامش صحبت و تبادل نظر کنید تا ببینید چه راه‌حل‌هایی برای داشتن جهانی پر از صلح و آرامش می‌توان پیدا کرد. اگر می‌توانید با نوشتن شعر، داستان و مقالات مختلف در این رابطه ایده‌های خود را با دیگران در میان بگذارید.

محمد عبدی
محمد عبدی
  دوره G
  مطالب زیر را حتما بخوانید
  تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

  مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

  بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
  05137286679
  info@asatiriran.com
  محصولات
  با ما همراه باشید