خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » باید اینطوری تکلیف تان را با خودتان مشخص کنید (۵ قدم تا یک زندگی جدید)
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۱/۱۵

باید اینطوری تکلیف تان را با خودتان مشخص کنید (۵ قدم تا یک زندگی جدید)

تفکر-تمرکز

اگر وسط زندگیتون گیر کردید و نمیدونید چیکار کنید،
اگر دنبال یک راه فرار از این وضعیت بد هستید که تکلیف تان را نمیتونید با خودتون روشن کنید،
آگر میخواهید از شر این حس بلاتکلیفی خلاص بشید، باید بدانید که قرار است زندگی تون تغییر کنه و دیگه مثل قبل نباشه…

کار راحتی نیست بشینید با خودتون اتمام حجت کنید. کار سختی است، کمتر کسی شجاعت این رو داره که با خودش روراست باشه و تکلیف خودش رو تو زندگی مشخص کنه !

کمتر کسی جراتش رو داره که صادقانه بشینه و تصمیم بگیره از زندگی چی میخواد و چطور بدستش بیاره… تو چطور؟ هرچیزی که تو زندگی بخوای، اون بیرون منتظرته… مشکل اینجاست که قوی ترین مانع بین تو و رویاهات، مانع هایی ذهنی هستند که خودت فقط میتونی اون ها رو بشکنی و ازشون بگذری !

اگر میخواهید تکلیف خودتون رو با خودتون روشن کنید، ما در چند قدم کمک میکنیم تا به یک زندگی جدید مطابق خواست تون برسین :

قدم یک | خیلی پایین باش
اولین راهکار، اولین قدمِ برای اینکه تکلیف تان را با خودتون روشن کنید.
وقتی زمین و زمان دست به دست هم دادن تا شما شکست بخورید، وقتی از یک رابطه بلند مدت شکست خورده خارج میشین، وقتی پولی که پس انداز کردین رو می دزدند و وقتی مشکلات دیگه ای براتون پیش میاد که به پایین ترین سطح عزت نفس و اعتماد به نفس خودتون نزول میکنید.

انقدر پایین که فکر میکنین بدترین آدم دنیا هستید.
میدونید چیه؟ این دقیقا نقطه شروع یک تغییر بزرگه… وقتی مایکل جردن، پر افتخارترین بازیکن بسکتبال در دوران دبیرستان به خاطر نظر مربی اش از تیم بسکتبال مدرسه کنار گذاشته شد، دقیقا به این نقطه در وجودش نزول کرد، رفت خونه و خودش رو در اتاقش حبس کرد… تا تکلیفش رو با خودش روشن کنه !

قدم دو | داستانت رو تحلیل کن
نه فقط تحلیل کن، بلکه مراقب باش داری چی به خودت میگی !
داستان های درونی، اون چیزهایی که خودمون برای خودمون پس از شکست و موفقیت هامون ذهنی تعریف میکنیم همون چیزهایی هستن باعث و بانی شکست یا موفقیت بعدی مان میشوند.

شما میگین که ‘من تو کارم ورشکست شدم، خیلی بد بودم…’ ‘لیاقتش رو نداشتم…’ ، ‘اولش فکر میکردم آسونه اما شوکه شدم تون تواناییش رو نداشتم…’ این ها همش باعث میشه شما به خودتون تلقین کنید که دفعه بعد هم ‘بد’ ‘بی لیاقت’ ‘ناتوان’ در صحنه حاضر باشید.

داستانتون رو تغییر بدید.
فعل و فاعل هاتون رو تغییر بدید ‘من شکست نخوردم، کارم نگرفت…’ ‘فکر میکردم آسونه اما باید بیشتر تلاش میکردم…’ ‘یک روز به خواستم میرسم، مطمئنم…’

قدم سه | تصمیم (قاطع) بگیر
شاید مهم ترین قدمی که باید بردارید همین باشه !
شما تا زمانی بلاتکلیف خواهید ماند که یک تصمیم جدی و قاطع بگیرید. تصمیمی بگیرید که تا آخر عمرتان حاضر باشید بهش عمل کنید.

البته، سخت ترین قدم خارج شدن از بلاتکلیفی نیز هست.
تصمیم گرفتن کار آسانی نیست، اما کاریه که برای شما الــــزامی هستش و شوخی بردارد نیست. شما باید یک تصمیم قاطع بیگیرین که :

دیگه دور و برم افراد منفی باف نگه نمی دارم
یک مسیر جدید کارآفرینی آغاز میکنم
موفقیت را چیزی دیگر برای خودم تعریف میکنم
دیگه مثل قبل تو فلاکت زندگی نمی کنم
و …

قدم چهار | استانداردهاتون رو بالا ببرید
وقتی به پایین ترین حد زندگیتون رسیدید و داستانتون رو تحلیل کردید و مثبت ترش کردید، نوبت به تصمیم میرسه و بعد از تصمیم یک قدم مهم پیش رو دارید… باید استانداردهاتون رو از این به بعد بالا ببرید.

استانداردهای شما، یعنی حداقل های هر بخش زندگی تان چیست؟
استاندارد حقوقی شما ممکن است ماهی ۱ میلیون تومان باشه، استاندارد حقوقی یک نفر دیگر ماهی ۶۰۰ هزار تومان، یعنی اگر حقوق شما کمتر از ۱ میلیون تومان شد، شما دست به هرکاری بزنید که آنرا بالای ۱ میلیون نگه دارین…

وقتی استانداردهاتون رو بالا بردید، دیگه شاید یک چیزهایی در زندگی قبول نکنید (که قبلا قبول میکردید) شاید افرادی رو بخواهید از زندگیتون بیرون کنید، به درآمدتون راضی نباشید و یک زندگی بهترن بخواهید داشته باشید… این خوب است !

قدم پنج | زندگیتون رو از نو طراحی کنید
آخرین و تاثیرگذارترین قسمت روشن کردن تکلیفتون با خودتون…

بعد از اینکه استانداردهای بالایی برای خودتون تعیین کردید، نوبت این است که یک گوشه خلوت بنشینید و همان زندگی که دوست دارید در واقعیت داشته باشید رو در ذهن تجسم کنید و بر روی کاغذ بنویسید… با تمام جزییات !

شاید بخواهید یک کارآفرین باشید، خب بنویسید، بنویسید چقدر درآمد میخواهید، کارتان به چه افرادی باشد؟ کارمندان یا شریک تان چجور آدمی باشه خوبه؟ و … با خودتون صادق باشید اما اجازه ندید محدودیتی برای رویاپردازیتون قائل شوید.

بعد از نوشتن این کاغذ، که طرح زندگی جدیدتونه، هر روز صبح آنرا بخوانید و کم کم با خودتون فکر کنید برای بدست آوردن این زندگی جدید، چه کارهایی لازم است انجام بدید که قبلا انجام نمی دادید؟ و چه کارهایی لازم است انجام ندید، که قبلا انجام میدادید؟

پس از اجرای این ۵ قدم ممکن است در یک چشم به هم زدن خودتون رو تو زندگی جدیدی ببینید که میخواستید،
پس بدونید که داشتنِ زندگی که میخواهید، هیچوقت غیرممکن نیست،
فقط باید یک روزی تکلیف خودتون رو با خودتون روشن کنید.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید