خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » بازسازی افکار با کمک مهارت ذن
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸

بازسازی افکار با کمک مهارت ذن

تفکر مثبت

پس از یک روز سخت و طاقت فرسا، افکارتان به هم ریخته است آرامش ندارید؟ میخواهیم به شما یادبدهیم چطور به کمک مهارت ذِن شروع به بازسازی افکارتان کنید؛ مهارتی که در بیست دقیقه آرامشی وصف ناپذیر بدست خواهید آورد.

اگر تنها در روز بیست دقیقه زمان بگذارید، می‌توانید به‌کلی دید خود نسبت به دنیای پیرامون را تغییر دهید و به هر وضعیت دلخواه دست یابید.

تنها بیست دقیقه تمرکز و مدیتیشین (مراقبه) میتواند ذهن شما را از افکاری تو در تو و اشباع شده اما بی خاصیت پاکسازی کند تا ذهنی شفاف برای فکر کردن به مسائلی مهم تر داشته باشید.

اغلب مردم عادی بر این باورند که مدیتیشن کاری مضحک است !
درحالی که افراد موفق دنیا از جمله مدیرعامل شرکت Apple نیز مدیتیشین و مراقبه را یکی از عادات روزانه اش میداند زیرا باعث میشود شفاف تر و با سرعت و کیفیت بهترین فکر کند.

نه تنها افراد موفق، بلکه علم ثابت کرده است که مدیتیشن در طول روز می‌تواند به بازسازی ذهن شما کمک شایانی کند.

مهم‌تر از هر چیز، ثابت شده است که مدیتیشن فشار خون را پایین می‌آورد، به کسانی که رژیم دارند کمک می‌کند و فشار و اضطراب را از روی دوشتان بردارید و سرعت درمان بیماری ها را افزایش دهید.

در این مقاله شما در طول ۶ مرحله یادمیگیرید چطور افکارتان را بازسازی کنید؛
برای شروع، به دنبال محیطی باشید که می‌توانید در آن کاملاً تنها و به دور از حواس‌ پرتی‌ ها باشید. محیطی که حداقل برای بیست دقیقه شما را از سر و صدای هر روزتان دور نگه دارد.

در قدم بعدی، به دنبال وضعیتی بدنی باشید که در آن کاملاً راحت هستید و می‌توانید نفس‌هایی عمیق بکشید. شاید اگر دراز بکشید، کاملاً راحت و آماده برای مدیتیشن باشید (ولی حواستان باشد که خوابتان نبرد!) بعد از این دو قدم و زمانی که حس کردید کاملا راحت هستید، چند نفس عمیق بکشید و مرحله به مرحله اجرا کنید :

مرحله اول |‌ ارتباط را ببینید
لحظه‌ای درنگ کنید و دریابید که واقعا همه‌چیز در ارتباط با هم هستند.هر آنچه که در این کره خاکی موجود است از ماده‌ای ارگانیک و یکسان ساخته شده است. شاید امروز در وضعیت‌های دشوار قرار گرفته باشید. شاید با شخصی ملاقات کردید که شما را به لرزه انداخته یا از چیزی در زندگی ترسیدید.

نفسی عمیق بکشید، چنین شرایطی را در ذهن خود تجسم کنید و دریابید که هیچ فرقی بین شما و آنها نیست.

به یاد داشته باشید که هرکسی با سختی‌ها دست‌وپنجه نرم خواهد کرد. هر کسی در کشمکش میان افکارش گیر خواهد افتاد. داشتن چنین دیدی نسبت به مردم و جهان اطراف تان به شما کمک خواهد کرد تا به روشن‌بینی برسید و از جهان اطراف خود وحشت‌زده و گسسته نشوید.

مارسل پروست: «بگذارید ممنون کسانی باشیم که ما را خوشحال می‌کنند، این ها همان باغبان‌های دلربایی هستند که باعث شکوفه دادن روحمان می‌شوند.»

مرحله دوم | شکرگزار باشید
حتی علم هم ثابت کرده است که شکرگزاری تاثیری مثبت بر سلامتی ما خواهد داشت. با این کار، نه تنها انسانی خوشحال‌تر خواهید بود، بلکه در دیگر مسائل مربوط به سلامتی، نظیر خواب، سالم‌تر خواهید بود. در این مرحله، می‌خواهیم چند لحظه به این واقعیت فکر کنیم که برای چه چیزهایی شکرگزار هستیم.

شکرگزاری از درون شروع می‌شود، به اعماق وجود خود بروید و شروع به تفکر کنید.

مرحله سوم | ببخشید و فراموش کنید
زمانی گاندی گفت: «بخشش نشانه قدرت شخص است و فرد ضعیف، قادر به بخشیدن نیست» لحظه‌ای درنگ کنید و به همه کینه‌هایی فکر کنید که در خود نگه‌ داشته‌ اید. هنوز هم آن دوستی که زمانی شما را ناامید کرد را پس می‌زنید؟ هنوز هم سرسختانه از دوستی که به شما بی‌احترامی کرد دوری می‌کنید؟

همه این احساسات منفی را دریابید و شروع به رهایی از بند آنها کنید.
کینه‌ ورزی حتی به صورت ناخودآگاه بر روی زندگی روزمره شما تأثیراتی ناخوشایند خواهد داشت. البته که فراموشی همه این کینه‌ها یک روزه و یک جا امکان‌پذیر نیست. زمان می‌برد تا آنها را به دست فراموشی بسپارید و زخم‌هایی که خورده‌اید بهبود یابند.

با این وجود، مهم‌ترین قدم برای التیام یافتن این است که بدانیم درون خود کینه اندوختیم و آگاه باشیم که این کینه‌ها اصلا برایمان خوب نیست. به یاد داشته باشید که بخشیدن دیگران به خاطر آنها نیست. به خاطر خودِ خودتان است! پس، به خودتان بیایید و شروع به فراموشی این کینه‌ها کنید.

مرحله چهارم | روز پیش رویتان را تجسم کنید
به این فکر کنید که امروز قرار است چه‌کارهایی را به سرانجام رسانید. روزتان را طوری تصور کنید که انگار امروز، بهترین روز تمام عمرتان است. بیدار می‌شوید و به پیش روید. انگار که همه‌چیز سر جای خودش قرار گرفته است. همه آن گزارش‌های به تعویق افتاده را از پا در می‌آورید! ارائه مطلب خود را به نحو احسن به پایان می‌رسانید و حضار، ایستاده برایتان دست می‌زنند.

زمانی که وارد جلسه می‌شوید، همه با لبخندی بر روی لب به شما خوشامد می‌گویند. طرح شما پذیرفته می‌شود، چرا که مشتریان خود را می‌شناسید و آنها را درک می‌کنید. اگر به خود اجازه دهید که روزتان را این‌گونه مجسم کنید، مطمئن باشید که به سوی بهترین‌ها پیش خواهید رفت.

زمانی که به بهترین شرایط و اوضاع ممکنی که میخواهید اتفاق بیافتد را تصور کنید، بدترین شرایط را نادیده می‌گیرید و تنها به اینکه روز پیش رویتان پتانسیل فوق‌العاده بودن را دارد، توجه خواهید کرد.

مرحله پنجم | آینده خود را تجسم کنید
برای سه سال آینده چه اهدافی دارید؟ می‌خواهید خانه بخرید؟ ماشین؟ شاید می‌خواهید چیز دیگری برای خانواده خود فراهم کنید. زمان بگذارید و به آینده مطلوب خود فکر کنید. همان آینده فوق‌العاده‌ای که به شما یک خانه بزرگ داده و به همه رؤیاهایتان رسیده‌اید.

آینده خود را ببینید و باور کنید که می‌توانید با قدم‌هایی که امروز و فردا بر می‌دارید، روزی به آن برسید.
«هرچقدر که سخت‌تر تلاش کنید و آنها را بیشتر در ذهن خود مجسم کنید، در رسیدن به آنچه که می‌خواهید خوش‌اقبال تر خواهید بود.»

مرحله ششم | خیرخواهی
حالا که زمان گذاشتید و اعتراف کردید که قدردان چه چیزهایی هستید، کینه اندوزی را رها کردید، به آینده نگریستید و روزهای خوبتان را دیدید، بر روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید.

چند دقیقه‌ای اختیار کنید و احساس آرامش را تجربه کنید؛ از سکوت حاکم لذت ببرید.
زمانی که احساس غنی بودن و پرباری کردید، برخیزید و آماده شروع روزی تازه با چشم‌اندازی تازه باشید. در هر لحظه از امروز، زیبایی و پتانسیل را حس خواهید کرد.

منبع : شبکه های اجتماعی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید