خانه » مهارت های ارتباطی » عزت نفس » ایجاد عزت نفس در کودکان
دسته : عزت نفس ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

ایجاد عزت نفس در کودکان

عزت نفس در کودکان

ایجاد عزت نفس در کودکان آنقدر مهم است؟

چند وقت پیش در منزل در حال انجام کاری بودم که ناگهان مطلبی توجه مرا جلب کرد. برنامه ای از تلویزیون در حال پخش شدن بود. این برنامه یکی از مدارس در کشور انگلستان را مورد بررسی قرار میداد.وقتی که گزارشگر برنامه از یکی از مسولان مدرسه سوالی درمورد هدف آنها از اجرای برنامه های موردنظر شان برای بچه ها در مدرسه پرسید خیلی پاسخ جالبی شنید.آن مسئول پاسخی داد که سخت مرا (حامد متین) هم متحیر و هم ناراحت کرد.نکته ای که بیش از پیش به من نشان داد که ایجاد عزت نفس در کودکان تا چه اندازه امر حیاتی و مهمی است.
پاسخ او این بود :

بزرگترین هدف ما در مدرسه این است که عزت نفس و اعتماد به نفسی در بچه ها ایجاد کنیم که بوسیله آن در سراسر زندگی شان قادر به انجام هر کاری که می خواهند باشند.

چرا متحیر شدم؟

واقعا مدرسه ای وجود دارد که ایجاد عزت نفس در کودکان هدف اصلی آن باشد…!؟؟

انصافا تعجب برانگیز بودکه نگفت هدف اصلی ما رشد و پیشرفت تحصیلی ، آموزش دروس به بهترین شیوه، آماده کردن بچه ها برای زندگی اجتماعی، بالا بردن مهارت های آنان در زمینه هایی که در زندگی آینده آنها موثر است و مسائلی از این قبیل. به نظرم مسولان مدرسه خوب فهمیده بودند که باید دقیقا چکار کنند. خوب فهمیده بودند با ایجاد عزت نفس در کودکان می توانند بنیان فوق العاده محکمی در وجود آنها بنا کنند تا بوسیله آن هر کاری که در آینده می خواستند انجام دهند را فقط بخواهند و اراده کنند. چون زمانی که کودک به خودباوری و عزت نفس سالم و کافی رسیده باشد این ویژگی در او نهادینه می شود. در آینده هر کاری را که بخواهد انجام دهد دیگر درگیر منجلاب ” آیا می توانم انجامش دهم، آیا از پس آن برمی آیم” نیست.

چقدر خوب فهمیدند که باید چه هدفی را نشانه بگیرند تا به بچه های مدرسه بزرگترین خدمت را کرده باشند.

چرا ناراحت شدم؟

ناراحت شدم چون در کشور ما ایجاد عزت نفس در کودکان حتی در آموزش های فوق برنامه مدارس هم نیست چه برسد به اینکه بخواهد هدف مدرسه باشد.

ناراحت شدم چون کودک ما در مدرسه مهارت هایی را می آموزد که ممکن است به دردش بخورد نه مهارت هایی که قطعا و یقینا به دردش می خورد.

واقعا با این شیوه آموزش و پرورش اگر انتظار داریم کودکان ما آینده ساز ممکلت شوند و در توسعه و رشد همه جانبه کشور تاثیری شگرف بگذارند انتظار بیجایی است.

نکاتی در باب ایجاد عزت نفس در کودکان :

به پدران و مادران عزیز، مربیان مهدکودک،معلمان مدرسه و همه کسانی که به نحوی با کودکان سرو کار دارند توصیه می کنم که ایجاد عزت نفس در کودک را بسیار بسیار جدی بگیرند.

اگر واقعا نگران آینده کودک هستید، اگر واقعا نگران این هستید که چنانچه روزی نباشید آیا او از پس زندگی خود بر می آید یا خیر، اگر دوست دارید خدمتی به او بکنید که تا آخر عمر از آن در زندگی اش بهره ببرد و از شما به نیکی و بزرگی یاد کند تمام تلاش و سعی خود را در ایجاد عزت نفس در او بگذارید. به شما قول می دهم این سرمایه گذاری ای است که به هیچ عنوان پشیمانی و ضرر در آن راه ندارد.

و اما نکات مهم در ایجاد عزت نفس اولیه در کودکان :

در این مقاله فقط به صورت خلاصه و اجمالی به مواردی که در عزت نفس کودکان تاثیر به سزایی دارند اشاره می کنم :

۱.حتما حتما کودک را در آغوش بگیرید :

نه فقط زمانی که کار خوبی انجام میدهد، نه فقط زمانی که شما دلتان می خواهد، بلکه گاهی بی دلیل او را بغل کنید. نه بغل گرفتنی که در ایران باب است، بلکه کودک را طوری در آغوش بگیرید که بزرگ سالان را بغل می کنید.

۲.وقتی می خواهید از او تعریف کنید حتما دلیل تعریف کردنتان را برای او توضیح دهید:

وقتی نقاشی ای کشیده و به شما نشان می دهد فقط نگویید به به چقدر قشنگ است. بلکه دقیقا به او بگویید چرا قشنگ است.مثلا اینطور :

چقدر این دوتا رنگی که اینجا استفاده کردی به هم میان و نقاشی رو خیلی دوست داشتنی تر کرده.
لباسش رو چقدر خوب کشیدی.
این گلی که کنار درخت کشیدی باعث شده نقاشی خیلی قشنگ تر بشه

۳.موقع صحبت کردن کودک سکوت کرده و به او گوش دهید :

هنگامی که در جمع خانوادگی دور هم نشسته اید و کودک می خواهد صحبت کند سعی کنید مانند زمانی که بزرگتری می خواهد صحبت کند همگی ساکت شوید و به او گوش کنید. اگر دیگران توجه نکردند حتما از آنها بخواهید که توجه کنند. چنانچه سایرین توجه نکردند شما با نهایت دقت و علاقه اینکار را برای او انجام دهید.

۴.به او همواره احساس مهم بودن را القا کنید :

به هر طریقی که می توانید به او نشان دهید که مهم است و نظر و وجودش از اهمیت بالایی برخوردار است :

به عنوان مثال زمانی که برای او به خرید لباس می روید و خودش هم همراهتان هست، ابتدا چند دست لباس را که فکر می کنید مناسب است خودتان انتخاب کنید سپس به او بگویید که کدام را دوست دارد. اجازه دهید خودش از بین آنها انتخاب کند.

یا اینکه به آنها در مورد مسائل مختلف اجازه اظهار نظر دهید. نگویید تو بچه ای و اینها به بزرگترها مربوط است. بلکه بگویید نظر تو را هم دوست داریم بدانیم. چون نظرت برای ما واقعا اهمیت دارید.در واقع از نظر کلامی این اهمیت را به او نشان دهید.

۵.خواهش می کنم هنگامی که خرابکاری میکند او را سرزنش نکنید :

به هنگام اشباهات و خرابکاری ها سرزنش شدید و تند کودک، عزت نفس او را خرد می کند.مثلا اگر لیوان آبی را ریخت روی فرش، به جای دعوا و سرکوفت به او بگویید حالا که لیوان آب رو ریختی خودت هم باید کمک کنی که آن را از روی زمین جمع کنیم.

در واقع با اینکار مسئولیت پذیری را یاد کودک داده اید. همین مسئولیت پذیری در ایجاد عزت نفس در کودکان اثر شگفت انگیزی دارد.

۶.کودک را درست تشویق کنید :

همواره سعی کنید میزان تشویقی که در نظر می گیرید مطابق با اندازه و بزرگی کاری که می کند باشد. وقتی یک صد آفرین در مدرسه می گیرد برایش ماشین شارژی نخرید. بلکه بگذارید تلاش کند کارهای بزرگتر انجام دهد تا جایزه های بزرگ را به عنوان پاداش آنها دریافت کند. نهایتا یادتان باشد که اگر می خواهید کودک یک کار خوب را دوباره تکرار کند بعد از اولین بار که انجامش داد او را به واسطه آن کار، زیاد تشویق کنید.

۷.بارها به کودک بگویید دوستت دارم چون دوست داشتنی هستی :

به کودک نگویید دوستت دارم چون مرتب و ساکتی. نگویید دوستت دارم چون به بزرگتر های احترام می گذاری. نگویید دوستت دارم چون نمرات خوبی در مدرسه می گیری.

بلکه به او بگویید دوستت دارم چون دوست داشتنی هستی.

منبع : hamedmatin

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید