خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » اگر میخواهید در خواب غفلت نمانید این طرزفکر را باید داشته باشید
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

اگر میخواهید در خواب غفلت نمانید این طرزفکر را باید داشته باشید

موفقیت

من دوباره کلافه شدم. مثل فردی که در خود گم شده است. ناگهان سر از قبرستان شهر درآوردم. وقتی آنجا بی‌هدف پرسه می‌زدم و روی قبرها را می‌خواندم نام‌هایی با تاریخ مرگ و تولد را در نگاه اول می‌دیدم.

اما چیزی که فوراً به ذهنم آمد این بود که از روی عکس آن‌ها حدس بزنم هرکدام چند آرزو را با خود زیر خاک برده‌اند. اگر می‌توانستیم یک از مردها را زنده کنیم و از او می‌پرسیدیم که در صورت زنده شدن آیا بازهم همین راه را طی می‌کردی، به نظر شما چه می‌گفت؟ من فکر می‌کنم که هیچ کدام زندگی قبلی را ادامه نمی‌دادند.

در همین فکرها بودم که کنار یک قبر خالی نشستم. قلبم تندتر می‌زد، اگر همین حالا من بمیرم و این جایگاهم باشد. آیا از زندگی که کردم راضی هستم؟ چقدر از آرزوهای خودم را به خاطر دیگران از بین بردم؟ چقدر فکر کردم که هنوز زمان دارم و بعداً به سراغش می‌روم.

شما هم احتمالاً چنین موقعیتی را تجربه کرده‌اید. حقیقت این است که من به طور اتفاقی به قبرستان نرفته بودم. هر وقت خودم را گم می‌کردم و فکر می‌کردم از آرزوهایم دور شدم به آنجا می‌رفتم.

احساس میگنم که فکر مرگ می‌تواند ما را از خواب بیدار کند. می‌تواند از این زندگی تکراری نجات بدهد. می‌تواند جرئتی به ما بدهد که بگوییم دیگر بس است. متوقفش می‌کنم.
فکر مرگ یک فکر منفی نیست.
بلکه یک فرصت بی‌نظیر برای ایجاد تغییری جدی در زندگی‌مان است.

در ادامه من می‌خواهم ۵ دلیل برای شما بیاورم تا بدانید که باید خودتان را از خواب بیدار کنید
و به کاری که علاقه‌مندید بپردازید، زیرا مرگ در یک قدمی شماست:

۱ » زندگی بسیار کوتاه است

زمان زندگی ما کوتاه است، اما همه ما زمان کافی داریم، به شرطی که کار درست را انجام بدهیم که متأسفانه اغلب این‌طور نیست. بیشتر مردم روی‌هایشان را به حالت تعلیق درآورده‌اند و سرگرم زندگی می‌شوند.

جالب است که همه هم از زندگی خود راضی نیستند و معمولاً با آهی از رؤیای دوردست خود میگویند. این راضی نبودن ربطی به ثروت ندارد. این یک حس ذهنی است.به هر حال ما برای همه چیز وقت می‌گذاریم به‌جز کار اصلی که باید انجام بدهیم.

اکثر مردم خودشان را با کارهای بیهوده، شایعات و اخبار سیاسی بیخودی درگیر می‌کنند. چیزهایی که جای در زندگی ما ندارد اما از حاشیه به متن تبدیل شده است. خودمان هم میدانیم که مسیر اصلی ما این نیست. اما هر بار که می‌خواهیم تلنگری به خودمان بزنیم میگوییم: انجامش میدم، شاید وقتی دیگر، حالا سر فرصت و ….

۲ »‌ همیشه مرگ را به یاد داشته باشید

اولین قدم برای اینکه از قدرت مرگ استفاده کنیم این است که دائماً فکر کنیم که ما قرار است بمیریم. این تغییر ساده در آگاهی همان چیزی است که ۹۹% مردم از آن اجتناب می‌کنند. ما میدانیم که زمان ما محدود است اما همه از توجه به این امر سرباز می‌زنیم.

معمولاً این گمراهی در ما وجود دارد تا زمانی که یک اتفاق بد برای یکی از اطرافیان ما بیافتد، مثلاً کسی بمیرد تا ما بیدار شویم. بیشتر مردم در این توهم زندگی می‌کنند که مرگ از آن‌ها خیلی دور است و یا برای آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. اما این حقیقت ندارد.

شما بجای آنکه از فکر مرگ خود بیرون بیایید، بهتر است که از وجود آن به عنوان یک اهرم استفاده کنید تا زندگی خود را بهبود ببخشیم و به این سؤال‌ها پاسخ دهیم:

ما واقعاً برای چی زندگی می‌کنیم؟
ما واقعاً چه می‌خواهیم؟
ما برای چه هدفی خلق شده‌ایم و آیا در مسیر آن هستیم؟

همان طور که استیو جابز در سخنرانی سال ۲۰۰۵ خود در روز آغاز سال تحصیلی دانشگاه استنفورد گفت:

همیشه به یاد داشته باشید که به زودی می‌میرید. این مهم‌ترین چیزی است که من هر روز به آن فکر می‌کنم و باعث شده به اینجا برسم. هر روز به این فکر می‌کنم که فرصت من نامحدود است. زندگی یک فرصت گران قیمت برای شماست. طوری زندگی کنید که مطمئن شوید کاری که برای آن آفریده شده‌اید را انجام می‌دهید.

۳ »‌ از تجسم معکوس استفاده کنید

یکی از تکنیک‌های مورد علاقه من استفاده از تکنیک تجسم معکوس است. همه ما از قدرت تجسم برای کسب موفقیت بارها و بارها شنیده‌ایم. این یک کار کلیدی برای ایجاد تغییرهای بزرگ است.
تجسم معکوس یعنی با استفاده از حس پشیمانی، تصمیم‌های جسورانه‌ای را در زندگی خود بگیرید.

اگر دقت کنید اکثر مردم تصمیمات خود را برای تغییر به صورت خیلی آهسته می‌گیرند. همین کار سبب می‌شود که فرصت‌های خود را از دست بدهند. آن‌ها در زندگی خود گیر افتاده‌اند، و خودشان را با گفتن: “هفته آینده، ماه آینده یا سال آینده انجامش می‌دهم” گول می‌زنند.

این حرف‌ها یا جملات شبیه به آن همه دروغ‌هایی است که خودتان به خودتان میگویید تا بار سنگین تغییر زندگی را زمین بگذارید. یک نگاه به زندگی خود بیندازید.

در ۵ سال گذشته چند بار فکر کرده‌اید که سال آینده به دنبال رؤیای خود می‌روید و نرفته‌اید؟
به‌جز اینکه شرایط شما سخت‌تر شده است؟
آیا به غیر این است که از هدف خود دورتر شده‌اید؟
آیا غیر از این است که زندگی شما پیچیده‌تر شده است؟

و البته توصیه میکنم مقاله مهم «چطور سرنوشت تان را پیشگویی و اگر خواستید تغییر دهید؟» را حتما حتما حتما بخوانید تا بدانید به کمک قدرت تجسم چه کارهای خارق‌العاده‌ای میشه کرد.

من چیزهایی را که دوست دارم تجسم می‌کنم؛ تجسم کمک می‌کند تا من احساس بهتری داشته باشم. البته تجسم به واقعیت تبدیل می‌شود، اگر شما سخت کار کنید. نه اینکه فقط تجسم کنید. شما نمی‌توانید فقط با تجسم ساندویچ خوردن سیر شوید.
جیم کری هنرپیشه و کمدین معروف آمریکایی

۴ »‌ با افراد مسن وقت بگذرانید

یکی از روش‌های خوب برای اینکه به خودمان یادآوری کنیم که زندگی ما زود تمام می‌شود، صحبت کردن با افراد مسن ۷۰ ساله به بالا است. بی شک آن‌ها تجربه‌های فوق العاده ای از زندگی دارند. آن‌ها همچنین کوهی از حسرت‌ها هستند. کارهای که روز به روز به عقب انداخته‌اند و ناگهان دیده‌اند که پا به سن گذاشته‌اند و نمی‌توانند دیگر کاری کنند.

خود من وقتی در ۲۴ سالگی می‌خواستم تصمیم بسیار مهمی بگیرم و به یک کارگزار مالی تبدیل شوم. پیش یک فرد ۶۴ ساله رفتم. برای او حرف‌های مختلفی زدم و از او کمک خواستم. او در نهایت به من یک چیز گفت: قلبت را دنبال کن.

وقتی به چشمانش نگاه کردم، اثر پشیمانی را دیدم. او گویی تمام عمرش کاری کرده بود که اصلاً دوست نداشت. مانند همه مردم کره زمین.

پس شما هم از خودتان بپرسید:
آیا در مسیر طراحی شده‌ای که دیگران برایتان انتخاب کرده‌اند هستید.
یا اینکه در جاده‌های رؤیاهای خود قدم می‌زنید؟

۵ »‌ نوبت شماست

اینکه به یاد داشته باشیم ما به طور دائمی در کره زمین نخواهیم ماند، یک روش خوب برای تغییر جهت ما به سمت رؤیاهایمان است. به زودی فرشته مرگ در خانه شما را میرند. فرقی نمی‌کند که چند وقت دیگر.

این به زودی می‌تواند ۴۰ سال دیگر باشد. این ۴۰ سال خیلی زود فرا خواهد رسید. فکر نکنید که خیلی دور است. مرگ خیلی دور و خلی نزدیک است. وقتی بیاید از شما سؤال نمی‌کند. دقیقه‌ای فرصت به شما نمی‌دهد و حتی صبر نمی‌کند تا لباستان را بپوشید، خداحافظی کنید یا حتی چشمتان را ببندید.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید