1 اکتبر 2018

اهمیت صدا در فن بیان

اهمیت صدا در فن بیان یکی از موضوعاتی است که هر سخنران و هرکسی قصد ارائه موضوعی را به مخاطب خود دارد باید بداند

اهمیت سخنرانی

اهمیت صدا در فن بیان یکی از موضوعاتی است که هر سخنران و هرکسی قصد ارائه موضوعی را به مخاطب خود دارد باید بداند

در این بخش برای شما درباره اهمیت صدا در فن بیان صحبت می کنیم و به شما نشان می دهیم که برای داشتن صدایی جذاب چه کارهایی می تونید انجام دهید با ما همراه باشید.
اهمیت صدا در فن بیان و جذابیت سخنرانی
اهمیت صدا
بیان دلنشین و ارتباط آن با اهمیت صدا در فن بیان

بیان دلنشین و ترانه ی زیبا مشابه یکدیگرند و همانند موسیقی سالم، بر انسان تأثیر نیکو می گذارند.

با کمی دقت در برنامه های رسانه ها و برپایی اجتماعات مختلف و همایش ها، پی می بریم که مردم تا چه حد مشتاق شنیدن مطالب ارزشمند از دهان افراد خوش بیان هستند.

که از مسافات دور و نزدیک و حتى شهرهای دیگر برای شرکت در یک جلسه ی سخنرانی حاضر می شوند.

همان گونه که تأثیر موسیقی بر احساسات و روحیه ی آدمی، انکارناپذیر می باشد، کلام فصيح نیز، نه تنها دست کمی از آن ندارد، بلکه چه بسا در مقاطعی خیلی هم کارساز تر است که در صفحات بعدی توضیح خواهیم داد.
شعرخوانی و آوازخوانی تاثیر و اهمیت صدا در فن بیان

اهمیت صدا در فن بیان شعر ایجاز کلام است و مهارت شعر خوانی از قدیم الایام جزء هنرهای پرطرفدار ما ایرانیان بوده و شیفتگان فراوانی داشته است.

از نمونه های آن می توان به شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی، حافظ خوانی و… اشاره کرد.

جای شکرش باقی است که تاکنون برایمان به یادگار مانده و هنوز هم شاهد برگزاری کلاس ها و محافلی در این باب می باشیم.

آواز خوانی، در واقع همان شعرخوانی بااحساس و به همراه نوای موسیقی است و در گذر تاریخ به بخش های مختلفی تقسیم شده که همان دستگاه و گوشه های آواز اصیل می باشد.

ارزش این مکتب، به قدری مرتبه ی والایی دارد که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است،

بلاغت، شعرخوانی و آواز خوانی، وجوه مشترک زیادی دارند که می توان در طیف گسترده ای هرسه را باهم مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قرار داد.
موسیقی درمانی و اهمیت صدا در فن بیان

بیان آهنگین، شعرخوانی، موسیقی درمانی و خواندن آواز، هنرهایی هستند که از دیرباز در کشورهای مختلف، برای تقویت روح، جسم و ذهن بیمار مورد استفاده قرار می گرفت.

در بسیاری از نواحی ایران عزیز و نقاط دیگر از جمله قبایل بومی آفریقا و سرخ پوستان آمریکا، با عبادت و خواندن دعا، آوازهای دسته جمعی و سرودهای زیبا با صدای بلند، بسیاری از بیماران در حال اغما را به هوش آورده و شفا می دهند.

گویی حس شنوایی فرد ناخوش، نوای ترنم ذکر، محبت، آواز و موسیقی را می شنود و پیام های مندرج در آن را به راحتی درک و تفسیر می کند.

موسیقی می تواند احساسات و حالات را با کمک عوامل زیادی به انسان منتقل کند.

ساختار تن اهمیت صدا در فن بیان و خصوصیات هر قطعه موسیقی و همچنین متنی که در آن خوانده می شود، جملگی در روحیه ی انسان ها تأثیرگذارند.

بسیاری از بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می برند، می توانند با خواندن ادعیه و گوش سپردن به موسیقی های خاص شفا یابند.

خواندن آواز با لب های بسته یا هوم خوانی بر روحیه و حافظه تأثیر زیادی دارد.

اصوات مشهوری مانند: اوم، ای و یا آه کشیدن، باعث گرم شدن پوست و رهاسازی عضلات می گردد علم اهمیت صدا در فن بیان و موسیقی درمانی، یک رشته ی مجرا و تخصصی است

که هم اکنون در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا -حتى تا مدارج بالا- تدریس می شود.

در آثار به جامانده از مفاخر علمی کشورمان از جمله، كتب نابغه ی بی همتا شیخ الرئیس، به این موضوع اشاره شده است.

در برخی از گلخانه ها، دامداری ها و حتی مرغداری ها برای رشد بهتر گلهاء سلامت و شیردهی بیشتر گاوها و آرامش و بازدهی بالاتر طیور، آهنگ پخش می کنند که نتایج حاصله، بسیار خوب است،

نی زدن و آواز خوانی چوپان ها در دشت و صحرا برای آرامش خود و گله که از قدیم رایج بوده و خوشبختانه تاکنون منسوخ نشده، گواهی بر این مدعا است.

چه منظره ی زیبایی است، وقتی چوپان نی می زند و این حیوانات بی آزار، بسان کودکانی که مشتاقانه پای روایت قصه های مادر بزرگ نشسته اند، به دور وی حلقه می زنند

و لذت می برند، و یا روستائیان زحمتکش که گاو خود را همانند

یکی از عزیزان خویش، مورد مهر و محبت و نوازش قرار می دهند در همین چند سطر به نتایج جالبی می رسیم؛ از جمله اینکه :

الف- بیان دلنشین و موسیقی بر حیوانات و حتی گیاهان نیز تاثیرگذار است

ب – این ارزش ها را که غربی ها اخيرا کشف نموده و تحویلمان می دهند، ما خود از قرن ها پیش می دانسته ایم که نمونه اش را ذکر کردیم.

در رابطه با اهمیت آن، باید عرض کنم که در آواز دشتی، گوشه ای به نام چوپانی و ردیف دیگری به نام زنگ شتر در دستگاه سه گاه و مشابه اینها داریم موسیقی و ادبیات محلی ایران، بسیار غنی و پربار است.

در دهه های اخیر، شخصیت های گران قدری در این زمینه تحقیق نموده و آثار ارزشمندی تألیف نموده اند؛ ولی حکایت همچنان باقی است و هنوز این بحر بیکران، گنجینه های ناپیدای فراوانی دارد.
اهمیت صدا در فن بیان وتأثیر بر مخاطب

خوب صحبت کردن، پیش از هر چیز، یعنی بر خود تأثیر گذاشتن؛ همانند هر ارزشی که انسان به دنبالش میرود، در درجه ی اول خودش بهره مند می گردد؛ مانند کسب دانش، ورزش و …

باید خود را در نهایت دقت و باریک بینی پرورش دهیم تا بتوانیم عبارات موردنیاز را به راحتی تشخیص و پردازش نماییم؛

در نتیجه تأثیرات نیکویی بر چهره، حالات ظاهری و نگاهمان می گذارد ویژگی هایی که بازخورد مثبت دارند، کمک مؤثر و همه جانبه ای به تعالی منش و شخصیت انسان می کنند.

اهمیت صدا در فن بیان را می توان گفت این قابلیت را دارد که فضا و جو محيط را تغییر دهد و از یک مکان ماتم زده فضایی شاد و دلپذیر بسازد که این مورد، مستقیما بر روی افکار و تصمیمات اشخاص ساکن در آنجا، مؤثر است و اهمیت صدا در فن بیان می توان گفت بسیار شگفت انگیز است

برای نفوذ کلام و تأثیرگذاری مطلوب، باید از سه رکن کلام، لحن وحرکت همزمان استفاده کنید.

این بدان معنا نیست که هنگام صحبت کردن، جنب و جوش بی مورد داشته باشید، بلکه منظور از تغییر لحن، طنین و حرکت، این است که به تناسب کلام خود،

تنوع موزون و هماهنگی را در لحن و حرکت خود به وجود آورید.

در این فعالیت نباید آن قدر افراط کنید که ناآرامی گوینده حمل بر اضطراب وی شود و در نتیجه مخاطبین برداشت درستی نداشته باشند.

تغییر لحن و طنین باید به تناسب کلام و حرکت و تغییر وضعیت نیز هماهنگ با کلام، آن هم مداوم و بیش از حد باشد. قرم، ملایم و در عین حال پرشور، جذاب و تأثیرگذار باشید.

اهمیت صدا در فن بیان و سخنران های برجسته، معلمان و استادان نمونه، بیش از همه به تأثیر ترکیب منطقی کلام و لحن و حركات واقف اند و از صمیمیت ایجاد شده نیز، بهره ی فراوان می برند.

اولین برخورد با افراد خیلی اهمیت دارد؛ چراکه نخستین صحبت های ما، بی درنگ برداشت ذهنی او را نسبت به ما تعیین می کند.

شخصی که طرف صحبت است، هرقدر هم نظر نامساعدی داشته باشد، باز هم در برابر شيوه ی بیانی صریح و قاطع، بی تفاوت نمی ماند.

اگر بگویم از چنین بیانی، به طور حتم، میوه های شیرین اعتماد، دقت نظر و حتی لطف و خیرخواهی چیده می شود، اغراق نکرده ام؛ بنابراین کسی که مسئولیت اداره ی جمع و یا یک خانواده را به عهده دارد،

اگر با افراد، رفتار محترمانه ای در پیش گیرد، همواره نتایج ارزنده تری کسب خواهد نمود.

بدین ترتیب می توانیم بگوییم تسلط بر گفتار و بر خودجوشی خود غلبه کردن و خویشتن را در طلب راستی و درستی موظف دانستن در هر حرفه یا طبقه ی اجتماعی،

بر توانایی های فرد افزوده و از سوی دیگر، این مهارت، راه گشای پیشرفت در مشاغل گوناگون است.

آیا تاجر، وکیل، سیاستمدار، بازاریاب، پزشک و افزون بر دارا بودن مهارت امرار معاش و بهره گیری کامل از آن، نباید پیوسته از تاثیر محاوره ی خویش نیز، استفاده نماید؟

مهارتی که اساس ابزار کارش را تشکیل می دهد.

اگر در هر خط سیر، یادگار خوبی بگذاریم، به مثابه یک برگ برندهای باارزش بوده و ممکن است نظر موافق مردمی را که در حال حاضر هیچ گونه ارتباطی با آنها نداریم، در آینده جلب کند.

پس بی آنکه ذره ای از عقیده یا آزادی خود چشم بپوشیم، شایسته است با خردمندی و بدون دغدغه ی خاطر، قادر باشیم اختلاف های جزئی را به نحوی بیان کنیم که موجب رنجش نگردد.

آیا می توانید بی آنکه کدورتی پیش آید، از برآوردن خواهشی سرباز زنید؟

پیشنهادی را رد، یا به طور دوستانه ای در برابر سماجت ها و تعارفات زائد مقاومت کنید؟

اگر در موقعیتی قرار بگیرید که بخواهید میان دو تن از دوستان خود که موقتا اختلافی دارند، میانجی گری کنید، آیا می توانید راهی بیابید تا به هر دو، همدلی، محبت و یکرنگی را القا کنيد؟

در طی مراحل زندگی با چنین موارد ظریفی به کرات برمی خوریم که رفع آنها بدون دردسر و گرفتاری صورت نمی گیرد، ولی باید ایمان داشته باشیم که تأثیری عالی و مهم به جا گذاشته ایم.

واضح است که کاراترین ابزار، همان بیان نافذ می باشد. توانایی رسوخ در فکر و وضعیت روحی اطرافیان، وسیله بسیار مؤثری است. می توانیم با تشویق، بالا بردن انگیزه و یا انتقاد، اساس نظراتشان را متزلزل کنیم.

اگر ظاهرمان متقاعد کننده باشد و ازاصولی پیروی نماییم که کلام به روانی و سهولت در اذهان دیگران جایگزین گردد، در نتیجه با اشتیاق پای صحبت هایمان می نشینند.

چه بسا بیانی ناشیانه، موجب نادیده گرفتن الطيف ترین احساسات و صمیمی ترین عواطف گردیده، یا به اندازه ی کافی ارزشی برایشان قائل نشوند.

با بردباری، آرامش و ثبات قدم، به خوبی می توان اختلاف های دوستانه را حل و فصل کرد؛ اما برخورداری از این خصائص، مستلزم داشتن بیان مناسبا، تسلط بر خویشتن و اعتماد به نفس است که با اظهار عبارات بجا و مناسب می توانیم علت ماجرا را روشن، یا بر نقطهی حساس مطلب اشاره کنیم

و تکرار این جملات به اشکال مختلف و خردمندانه، بی آنکه کسل کننده باشند، مؤثر واقع گردند.

می دانیم حالت روحی بیمار تا چه اندازه در روند بهبودی کارساز است.

اگر پزشک هنر قوت قلب و روحیه بخشیدن به بیمار را بداند، پس از نخستین ملاقات، معمولا علائم بهبودی نمایان می شود.

باید بیندیشیم که برای کاهش آلام افرادی که دچار وضعیت ناخوشایندی شده اند، چه بگوییم تا حداقل اندکی تسکین یابند و ما هم نزد خویش، از نتایج کارمان راضی باشیم که با چند کلمه توانسته ایم قدمی برای ایشان برداریم،

برای تسلی دادن کسانی که بیمار، متضرر، مردود، سوگوار و، شده اند، هر گروه، ادبیات خاص خودش را می طلبد. یکی از سنت های پسندیده ی ما، دیدار از فرد یا خانواده سوگوار و دلجویی است که به آن، «سر سلامت باد» می گوییم.
اهمیت صدا در سخنرانی

حتى غریبه ها هم از این امر خداپسندانه غافل نمی مانند و انصافا گذشته از صواب، جزء کارهای خیر بوده و بر روحیه ی پریشان آنها تأثیر نیکو دارد متأسفانه بعضی از بازدید کنندگان به محض رسیدن، صحبت را می کشانند به پرس و جو در مورد علت و علل سانحه و موت و جزئیات رقت آور ضایعه، طبعا طرف هم شروع به توضیح دادن نموده و مجددا صحنه های دلخراش برایش تداعی و داغش دوباره تازه می شود و… ادامه را دیگر خود بهتر می دانید، بدون اظهارنظر بیشتر، این نوع برخوردها، ندانسته نمک بر زخم پاشیدن و ناخوشایند است.

انسان های مشوش، عصبی، ناآرام و مضطرب با همان لحنی که با آنها صحبت می کنیم، واکنش نشان می دهند. درواقع برخی افراد، به علت دور ماندن از ارزش های اخلاقی عالی در معاشرت با دیگران مشکل دارند. آرامش بخشیدن و به تفکر واداشتن جمعی، با جملات گویا و پرمعنی، به مثابه به کارگیری هنر بیان، جهت تصویر سازی مناسب است.

در مقاطعی از دوره ی زندگی همه ی افراد، مطالبی را دیگران به آنها تلقین کرده و خواسته و ناخواسته زیر بار نفوذ کلام غير رفته اند. بدیهی است که همه در برابر این نفوذ، کم و بیش حساس اند. صدا به انسان آرامش می بخشد و روح و روان را متعادل می سازد.

هرچه صدا دلنشین تر باشد، چهره را باز و زیباتر نشان می دهد؛ بنابراین شما هم به قابلیت نفوذتان بر دیگران اعتماد کنید.

حتی فردی را که می پندارید برای درک دیدگاهتان، هیچ شایستگی ندارد، او را هم تأثیرپذیر بدانید. رفتار بی منطق، بی بندوباری، لاقیدی و بهانه جویی هایش را همچون نشانه های نهاد عینی او تلقی کنید بدانید و يقين داشته باشید که نمی تواند به طور مطلق در برابر حقایق، استدلال منطقی، تجزیه و تحلیل اصولی و قدرت بیان، بی اعتنا بماند.

در پس این موضع گیری های خصمانه و خلل ناپذير آن ها، تحلیل گر ناهشیاری وجود دارد که گفته های مدبرانه را ضبط می کند. ماحصل اندیشه هایی را که بر زبان آورده اید، به طور طبیعی و نامحسوس در ذهن مخاطب مورد پردازش قرار گرفته و چنان بروی تأثیر می گذارند که ناگزیر در واکنش به توصیه های شما، انعطاف پذیر می شود.

آنچه که می شنویم و یا می گوییم، به نظم طبیعت در ساختار حقیقت درون باز می گردد. پیچیدگی افکار و روش های زندگی متفاوت، صداهای گوناگون با طنین های خاص می سازد. پیامد آن، آواهای متنوع با شاخص های گوناگون است که حاکی از تبادلات روحی در شرایط متلاطم زندگی می باشد.

پیش از هر چیز، حفظ آرامش، رعایت ادب و نزاکت کامل و نگه داشتن احترام مخاطب به منظور جلب دوستی و اعتماد وی، ضروری است. نباید به نحوی با او برخورد کنید که حالت دفاعی، خصومت و تعارض به خود بگیرد. هر یک از روش های متنوع آوایی را که در این کتاب مورد بررسی قرار داده ایم، در این گونه موارد، به خوبی کارساز می باشند.

اگر طنین صدایتان گوش نواز باشد و بتوانید واژه ها را به خوبی تلفظ نمایید و اهمیت صدا در فن بیان صحیح نقش به سزایی دارد و جمله بندی ها را به درستی انجام دهید، به طوری که حالت آهنگین و بجا باشد و واژه ها را با توجه به خوش آوایی شان انتخاب کنید و کنار یکدیگر بگذارید، همه با علاقه و اشتیاق به سخنانتان گوش فرا خواهند داد.

بیان، نقش تعیین کننده ای در جذب شنونده دارد. بعد از این به بررسی موقعیت خویش پرداخته و موارد ذیل را تجزیه و تحلیل نمایید

الف- چه به دست آورده اید؟

ب- چه کلمه یا جمله ای بر وی تأثیر گذاشت؟

ج- چه مورد یا مواردی تأثیر فوری و ظاهری بر جای نگذاشت؟

د. فکر می کنید مرتکب چه اشتباهاتی شده اید؟

به کمک این ملاحظات و دید کلی خود، برای نشست بعدی حاضر شده و به همین ترتیب ادامه دهید.

نظر به ضرورت مسئله باید در اینجا یادآوری کنیم، چنانچه فقط یک لحظه ضرورت هميشه

مهربان و خوش برخورد بودن را در هر مورد نادیده بگیرید، اختیار نفوذ کلامی خود را از دست

داده اید، کاربرد عبارات ناشایست و توهین آمیز، خودرایی، آزردن، شکوه، زاری، عصبانیت و حالات منفي مشابه، یعنی تشویق به رد کردن همان چیزی که می خواهیم پذیرفته شود!

اعتماد راسخ به توانایی ها و تسلط کامل بر خود، از شروط اساسی نفوذ کلام به شمار می آیند.

اگر مشابه یک تمرین ورزشی از کلیه ی امکانات ممکن استفاده نموده و پشتکار به خرج دهید، دارای مهارت ارزشمند فن بیان می شوید که توسط آن، توانایی القای آرامش، آشتی، سلامت و بخشش انگیزش های سودمند به اطرافیان را داشته باشید.

از طرف دیگر قادرید که تأثير تلقین های نادرست و بدآموزی ها را در روان های گمراه خنثی کنید.
تاثییرز صدا
شواهدی بر اهمیت صدا در فن بیان

اینجا، سخن را با لالایی ای که مادر برای فرزندش می خواند، آغاز می کنیم. کدام مادری است که برای فرزندش لالایی نخوانده باشد؟ که زیباترین صوت برای کودک همین است و از اوان تولد آن را به خوبی درک می کند.

این اولین اهمیت صدا در فن بیان است چندی پیش فیلم مستند جالبی دیدم که موضوع آن خیلی برایم تازگی داشت و تأثیرگذار بود.

حیرت زده شدم؛ به طوری که از همان زمان مرا در فکر فرو برد. چه رمز و رازی در پس رویدادهای خلقت نهفته است، که بشر امروزی علیرغم ادعاهایش، هنوز نتوانسته حتی برای جزئی از آنها جواب درستی بیابد!

می دانم که شما را هم به تفکر وا می دارد: در محوطه ی آزمایشگاه یکی از مراکز علمی در ژاپن، عده ای به دور ظرف آبی حلقه زدند و مدتی آن را با کلمات و جملات دلنشین و ملاطفت آمیز، مورد خطاب و ستایش قرار دادند.

در مرحله ی بعد، به جای آن، ظرف آب دیگری گذاشتند و گروه به همان ترتیب قبلی و مدت زمان ایستادند و بدوبیراه گفتند، با توجه به اینکه هر دو نمونه آب را از یک منبع برداشته بودند، پس از انجماد در شرایط مشابه و مشاهده ی شبکه ی کریستالی، نتیجه شگفت انگیز بود کریستال های اولی منظم و دومی نامنظم بود؟

در اواخر تیرماه ۱۳۳۱، در پی بروز اختلاف میان شاه و مصدق، او از مقام نخست وزیری استعفا داد. مردم از این جریان خیلی ناراحت شدند.

با انتصاب قوام السلطنه، اعتراضات تشدید شد. در این وضعیت بحرانی، صدراعظم جدید، اولین نطق رادیویی اش را با این جمله آغاز کرد:

کشتيبان را سیاستی دگر آمد و … در پی این کلام نسنجیده و تهدید آمیز، مردم به خیابان ها ریختند و عده ی زیادی قتل عام شدند و حماسی سی تیر را رقم زدند

یکی از کارهای هیتلر پیش از مطرح شدن در صحنه ی سیاست آلمان، تمرین سخنرانی به همراه ژست های متناسب با آن بود، پس از ضبط صدا و عکس برداری از فیگورها، آنها را مورد مطالعه قرار داده و در مورد نکات اصلاحی بحث می کردند.

در نتیجه او توانست در مقطعی، با نطق های آتشین خود عقل ملتی را مسحور خویش نماید و اوهام بیمارگونه اش را همه بقبولاند؛ به طوری که کاملا به عوامل بالفعل تبدیل و مسخ شوند.

آنها بزرگترین جنایت های تاریخ بشر را مرتکب شدند و کشور خود و دیگر ملل را به ورطه ی نابودی کشاندند.

منظور از بیان این ماجراها، صرفا بررسی و تشریح قدرت کلام است و بس در دهه ی چهل، در رابطه با تمرینات سخنرانی هیتلر کتاب مصوری منتشر شد.

شاید بتوانید آن را در کتابخانه های بزرگ بیابید.

از قدیم الایام، خواندن عبارات و اشعار حماسی، رجزخوانی و نواختن موسیقی با مارش نظامی در میادین مشق و هنگام نبرد، مرسوم بوده است.

خوشبختانه هنوز می توان نمونه هایی از گوشه های آن را در ورزش باستانی یافت. نام یکی از ردیف های دستگاه چهارگاه، رجز است.

اشعار رجزخوانی را بیشتر از شاهنامه انتخاب می کردند و همه ی این موارد، دال بر تأثیر عمیق صدا، کلام و موسیقی، در بالا بردن روحیه ی جنگاوران و توان سلحشوری آن ها می باشد

باز هم اگر در فرهنگ محلی ایران عزیز تحقیق کنیم، در می یابیم که هم وطنان گرامی برای انجام تقریبا هر کاری از قبیل، قالی بافی، بذرافشانی، درو کردن، فعالیت های مربوط به دامداری خواباندن بچه و آواز و موسیقی خاص خود را دارند که اصطلاحا «کار آوا» می گویند.

تعدادی از آنها توسط اهل دل و خادمان صديق فرهنگ این مرزوبوم معرفي و اشاعه داده شده اند، ولی هنوز ناشنیده ها بسیار است.

این مردم کوشا، با خواندن این اشعار، از انجام کار لذت بیشتری برده و توانمندتر می شوند.

گذشته از آن، روح همدلی در آنها تقویت و در ضمن نکات حرفه ای را به یکدیگر گوشزد می کنند ضمن اجرای یکی از رقص های زیبای خطه تربت جام، به همراه نوای دل انگیز سازهای محلی، در واقع مراحل بذرافشانی تا برداشت گندم را با قشنگ ترین شکل ممکن نشان می دهند

کلیدی کشورهای جهان، گذشته از پرچم، بلا استثناء دارای سرود ملی نیز می باشند که سمبل قومیت، وحدت و انسجام آن ملت است.

رضا محصل

مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

نظرات