خانه » مقالات آموزشی » استرس » چطور به استرس کارت قرمز بدهیم؟ – بخش اول
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۲

چطور به استرس کارت قرمز بدهیم؟ – بخش اول

فن بیان درمشهد

تصور کنید برای اولین بار بناست به یک کشور خارجی سفر کنید. جایی که ممکن است فقط در تلویزیون یا اینترنت تصاویری از اون  دیده باشید و درباره مردم اونجا، فرهنگشون, زبانشون ، هزینه‌ها، اینکه چطور در شهر تردد کنید, قوانین اون کشور و …. چیزی نمیدونید.

احتمالا زمانی که به این سفر و ناشناخته هاش فکر میکنید : ضربان قلبتون بیشتر میشه, فکرای زیاد نه چندان مثبت به ذهنتون میاد, باخودتون صحبت میکنید و برنامه‌ریزی میکنید, حسابی مشوش هستید.

یا هفته آینده امتحان بسیار مهم و مشکلی پیش رو دارید و خودتونو خیلی آماده ارزیابی نمیکنید. دوباره با فکر به این امتحان ضربان قلب ممکنه بالا بره, دائما به نتایج و پیامدهای شکست در امتحان فکر کنید, ممکنه مرتب پاتونو تکون بدین یا با دستتون روی میز بزنین و اصطلاحا ضرب بگیرین و یا فرداشب مسابقه فینال تیم محبوب شماست. واااای خداااا یعنی  نتیجه چی میششششه ؟

اجازه بدین بهتون تبریک بگم چون شما زنده هستین و زمان بروز اون علائم شما تحت فشار استرس  هستید که کاملا طبیعی است . اجازه بدین همین اول کار بگم وقتی صحبت از استرس میکنیم الزاما یک فشار عصبی مضر نیست بلکه استرس میتونه مفید هم باشه.

من تواین مقاله میخوام با شما عزیزان درباره استرس صحبت کنیم. کلمه ایی که ممکن طی روز بارها اونو بشنویم. ولی من معتقدم که خیلی از ما با تعاریف و معنای درست کلمات مشکل داریم و چون دقیقا نمیدونیم این کلمه چه معنا و کاربردی داره بصورت گسترده ازشون استفاده میکنیم

مثلا فرق اعتماد بنفس – عزت نفس – خودباوری – اتکای بنفس چیه ؟؟؟

فرق بین خودشیفته – خودخواه – خودپسند – از خود راضی چیه ؟؟؟

فرق بین شجاع – نترس – جسور – اهل ریسک و کله خر چیه ؟؟؟

ما در زبان فارسی چون خیلی آموزش ندیدیم و حساسیتی هم نبوده کلمات با معانی نزدیک بهم رو بجای هم استفاده میکنیم. ممکنه در نگاه اول مشکلی نباشه ولی نباید فراموش کرد هر کلمه بار معنایی و قدرت خودشو داره. مثلا بین حالو حوصله ندارم با افسرده شدم خیلی فرق وجود داره . این کجا و اون کجا !!!

چون میخوام در آینده درباره موضوعی که صحبت میکنیم مقاله جداگانه‌ایی بنویسم خیلی واردش نمیشم تا اینجوری از بحثمون هم فاصله نگیریم ولی باید دونست استفاده درست از کلمات به مدیریت احساساتمون کمک میکنه.

این موضوع رو باید دونست که استرس به همون اندازه که اسمش بد در رفته و همه با شنیدن یا احساس کردنش سعی میکنن ازش فرار کن یا از بین ببرنش به همون اندازه برای رشد و حیات بدن ضروریه !!!

استرس مکانیزم دفاعی بدن است که وقتی خطری شناسایی یا احساس میکند تمام سیستمها و اعضای بدن را به حداکثر کارکرد خود میرساند تا خطر دفع شود. قلب با حداکثر توان میتپد تا خون رسانی به همه جای بدن سریع‌تر صورت گیرد, ریه ها سریعتر کار میکنند تا با تنفس بیشتر اندامهای مختلف مخصوصا مغز اکسیژن بیشتری دریافت کنن, عضلات منقبض میشن تا بدن سریعتر حرکت کنه و عکس‌العمل مناسب از خودش نشون بده و

من معتقدم برای اینکه بتونیم از پس یک مشکل بر بیایم باید اونو خیلی خوب بشناسیم. حالا اگر استرس مشکل بدونیم (که بنظر  من اینطور نیست) باید اونو از زوایای مختلف بررسی کنیم, دربارش کلی اطلاعات داشته باشیو و در انتها متناسب با خودمون و شرایط زندگیمون راه حل مناسبی براش پیدا کنیم. من بنا دارم درین مقاله و سلسه مقالات استرس با شما عزیزان استرس بصورت کامل ریشه یابی کنم و راه کارهای اونو با شما در میون بذارم هرچند که بمراتب کامل تر از مقالات در دوره چاههای استرس درباره این مبحث بصورت صوتی با شما همراهان صحبت کردم.
پس استرس یک مکانیزم دفاعی بدن که باعث حفظ حیات بدن میشه. هرچند گاها از کنترل خارج میشه و دست و پا گیر !
استرس مقوله کاملا پیچدست چون داریم درباره یکی از خصوصیتهای انسانها صحبت میکنیم. از آنجا که انسانها پیچیدگی های بسیار زیاد و گاها حل نشده ایی دارند استرس روی افراد مختلف به شکل های متفات عمل میکنه. مثلا یک سفر هوایی با هواپیما : برای برخی کاملا موضوعیست طبیعی و کوچکترین احساسی به آن ندارند, برخی قبل از بلند شدن هواپیما حتی داخل فرودگاه ته دلشون قیری ویری میره (قیری ویری یک کلمست که از خودم درآوردم- یعنی کمی هیجان زده اند), برخی از شدت آشفتگی احساسی حتی به گزینه مسافرت هوایی فکر هم نمیکنند. اتفاق یکسان است ولی عکس العمل ها متفاوت. چرا ؟؟؟ بخاطر تفاوتهای فردی و دقیق تر بخوام بگم تفاوتهای تربیتی, محیطی, فرهنگی, فردی

از پیچیدگی های استرس میتوان به متفاوت ظاهر شدن آن در افراد اشاره کرد بعنوان مثال افراد دسته سوم که اصلا تمایل سفر با هواپیما را ندارند. اگر با هشون یک شوخی وحشتناک کنیم و خیلی جدی بگیم تو فردا باید با هواپیما سفر کنی بلیط هم برات گرفتم !!! عکس العملها در افراد مختلف متفاوت خواهد بود : یکی صداش شروع میکنه به لرزش, یکی ضربان قلبش ممکن بره بالا و زبونش بند بیاد, یکی ممکنه عصبانی بشه, نفر دیگه ممکنه دستاش شروع کنه به لرزش پاهاش سست بشه و بشینه حتی ممکن یکی غش کنه این وسط
ما در کلاسهای سخنرانی زمانیکه از افراد میخواهیم برای اولین بار در مقابل جمع صحبت کنند شاهد انواع مختلفی از عوارض و علایم استرس میشویم : فراموشی مطالب یا حتی قفل کردن روی سن, قرمز شدن صورت, لرزش صدا دستها و پاها, تنفس بریده بریده و … که بعد از دو سه جلسه و آموزش نکات و تکنیکها یاد میگیرند چطور استرسشون کنترل کنن.
پس همینطور که مشخص است استرس‌زاها برای افراد مختلف متفاوت است و نحوه بروز علایم استرس هم برای هر فرد فرق میکند. به همین علت است که باید متناسب با شرایط فردی و زندگی خود راه حلی پیدا کرد. ولی هرچه باشد ریشه همه این استرسها در نظام فکری و منطقی ماست که میخوام  در مقاله بعد مفصل درین باره با شما عزیزان صحبت کنم

تمرین : لیستی تهیه کنید در سه ستون . ستون اول درباره استرس زا های خود بنویسید (شرایط, افراد, فعالیتها, لوازم, افکار یا محیط هایی که موجب استرس شما میشوند ) سپس مقابل هرکدام در ستون دوم بنویسید که استرس شما در چه قالبی خود را نشان میدهد.(لرزش, قرمز شدن, خشک شدن دهان …) در ستون سوم بصورت کامل توضیح دهید که فکر میکنید چرا این استرس زا وجود دارد تا این علایم ظاهر شدند (لطفا با خودتون رو راست باشید و کامل توضیح دهید)
تا حد امکان این لیست را کامل کنید در مقالات بعد دوباره به آن رجوع میکنیم

نویسنده : رضا محصل

رامین کاوه
رامین کاوه
شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید
دوره G
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید