خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » رشد فردی » از خصوصیات کارمندان بدقلق چه میدانید؟
دسته : رشد فردی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۳

از خصوصیات کارمندان بدقلق چه میدانید؟

کارمند

چگونه با کارمندان بدقلق کنار بیاییم؟

به عنوان یک کارآفرین، ممکن است فکر کرده باشید که با انتخاب کردن همکارهای تان، از کارمندان دشوار و بدقلق در محیط کار فرار کرده اید. ولی این جماعت همه جا سر و کله شان پیدا می شود، حتی در محیط کاری که شما ساخته اید.

مجله ی آنترپرینر و موسسه ی کالچر ای کیو در حال تحقیق درباره ی برترین فرهنگ های شرکتی هستند تا در فهرست سالانه ی مجله ی ویژه ی آنترپرینر آورده شود. آیا شرکت شما آن چه را که برای قرار گرفتن در این فهرست ضروری است دارد؟ احتمالا همان طور که از قبل می دانید، آدم های دشوار و بدقلق می توانند تاثیر منفی بر عملکرد و روحیه ی تیم داشته باشند. حال که شما رهبر یک کسب و کار هستید، پرورش مهارت هایی برای شناسایی و کنار آمدن با کارمندان دشوار و بدقلق می تواند به شما کمک کند تا به هدایت شرکت به سوی موفقیت ادامه دهید. در راستای این هدف، با خصوصیات شش نوع از فراوان ترین کارمندان دشوار و بدقلق آشنا شوید.

  1. قربانی

قربانی مسئولیت ناپذیرترین فرد محل کار است. به نظر می رسد اتفاق ها همیشه “برای” یک قربانی می افتد.کارمند

چه طور به قربانی نزدیک شویم و با او کنار بیاییم:مدیر باید گزارش پذیری و حساب دهی را به روشنی تعیین و تعریف کند. در مورد کاری که هرکس باید انجام دهد، کیفیت انجام کار، و زمان انجام آن، شفاف و صریح باشید. از زبان مسئولیت پذیری که در کتاب ” برد با مسئولیت پذیری” اثر هنری ایوانز به آن پرداخته شده است، استفاده کنید.

  1. جهنده

جهندگان مثل مارها مارپیچ و فنرسان هستند. وقتی تحریک می شوند، از جا می پرند و حمله می کنند، و با این کارشان هراس ایجاد می کنند. جهندگان هر لحظه مستعد یاوه گویی و جار و جنجال هستند. آنها ممکن است خودرای یا حتی قلدر باشند. هیچ کس کاملا نمی داند که این آدم ها چه چیزی در چنته دارند.
کارمند
خصوصیات کارمندان بد قلق

چه طور به جهندگان نزدیک شویم و با آن ها کنار بیاییم:عواملی را کشف کنید که منجر به رفتارهای این اشخاص می شود. اگر برای جهندگان مهم نیست رفتارشان چه تاثیری بر تیم می گذارد، انتظار تحول نداشته باشید. با جهندگان طبق یک برنامه ی ۹۰ روزه کار کنید که فرصت های رشد و تغییر را طرح ریزی می کند، . اگر این گام نتیجه نداد، از جهندگان بخواهید که آن جا را ترک کنند.

  1. منفی باف

منفی باف ها همیشه آماده به نظر می رسند تا شانس های خوب را به باد بدهند. با تغییر مخالف هستند، و در برابر سیاست ها و فرآیندهای جدید مقاومت می کنند.
کارمند
کارمند منفی باف

چه طور به یک منفی باف نزدیک شویم و با او کنار بیاییم:تحمل کردن کارمندان منفی باف می تواند سخت باشد، ولی اگر مدیرها بدانند چه طور با آنها رفتار کنند، می توانند در پویایی تیم واقعا مهم باشند. هر تیمی به یک “وکیل مدافع شیطان” نیاز دارد. سعی کنید به بدبین سرسخت گروه تان کمک کنید تا از منفی بودن خودش به عنوان اهرمی در جهت نتایج مثبت برای گروه استفاده کند. ولی این آدم ها را در نقش های رهبری قرار ندهید!

  1. شبح

جایی در میان راه این چیزها را می شنوید:”متاسفم، امروز نمی یام، دوباره مریض شدم! “، “خیلی دوست دارم تو پروژه ی جدید کمکتون کنم، ولی خیلی کار دارم.”، “میرم بیرون قهوه بخورم. زود میام (یه ساعته)!” به نظر می رسد هروقت کاری باید انجام شود، اشباح غیب شان می زند.
کارمند
کارمندان بی مسولیت

چه طور به اشباح نزدیک شویم و با آنها کنار بیاییم:متاسفانه اشباح به ندرت پیدای شان می شود. ممکن است برای یک مصاحبه ی شغلی جیم بشوند، یا ممکن است ته دل شان بدانند این کار به آنها مربوط نیست. یک گفت وگوی صریح و روراست درباره ی کارمند شایسته، معمولا موثرترین روش برای کنار آمدن با یک شبح است.

  1. خودشیفته

خودشیفته ها رودروی اعضای تیم هستند. آنها فقط به فکر خودشان و احساسات شان هستند.
کارمند
ویژگی کارمندان بدقلق

چه طور به یک خودشیفته نزدیک شویم و با او کنار بیاییم:احتمال تغییر یک خودشیفته کم است، ولی تغییر ممکن است. اگر یک خودشیفته خیلی با استعداد است، شاید راهی باشد که شرایطی ایجاد کنید که به تنهایی کار کند یا تعامل محدودی با تیم داشته باشد. هم چنین بعضی خودشیفته ها هستند که اگر انگیزه ی خیلی قوی برای موفقیت داشته باشند، می توانند گاهی خودشان را مطابقت دهند. گرایش آنها به هدف به آنها انگیزه خواهد داد که رفتارشان را در محیط تیم اصلاح کنند.

  1. انیشتین

این آدم ها باهوش هستند و این را می دانند. معمولا هم در آگاه کردن دیگران از این موضوع سریع عمل می کنند. انیشتین ها در دیدگاه های شان سرسخت هستند. گاهی ممکن است متکبر به نظر بیایند.
کارمند
مدیریت کارمندان بدقلق

چه طور به یک انیشتین نزدیک شویم و با او کنار بیاییم:از یک فرد دانا بخواهید تاثیرات مثبت و منفی هوش او را بر تیم کشف کند. بگذارید انیشتین به طور انفرادی تحلیل کند و نتیجه گیری خودش را بکند. ولی این فرآیند را طوری هدایت کنید که آقا یا خانم انیشتین را در مورد تغییرات ضروری راهنمایی کنید.

در کل، مدیریت کارمندان دشوار و بدقلق هرگز آسان نیست، و مهارتی است که پرورش آن ممکن است سال ها طول بکشد. به هر حال، وقتی رهبران کارمندان مشکل دار را شناسایی کنند، می توانند آنها را مدیریت کنند، یا رفتار و عملکردشان را اصلاح کنند یا از این سازمان بروند. مهم نیست چه می شود، کارمندان دشوار و بدقلق باید هرچه زودتر راهنمایی بشوند تا تاثیر آنها روی بقیه ی تیم به حداقل برسد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما بخوانید
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید